Eğlence Genel Kültür

Bu İllüzyonlardan En Çok Kafanızı Karıştıran Hangisi?

0
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.

Optik illüzyon (görsel illüzyon) ya da göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan terimdir. Göz tarafından toplanan ve beyinde işlenen bilgiler uyaran kaynağının fiziksel ölçümü ile uyuşmayan bir algı oluşturur.

#1

Dönen Spiral Tünel

Ve en etkileyici göz yanılmalarından biri de Dönen Spiral Tünel. Duran normal bir resim olduğu halde sizi içine çeken dönen bir tünel gibi görünüyor değil mi?

Peki sizce en etkileyicisi hangisi?
#2

Bezold Etkisi

Bezold etkisi, Alman meteoroloji profesörü Wilhelm von Bezold'un adını verdiği bir olaydır, bitişik renklerle olan ilişkisine bağlı olarak bir rengin farklı görünebileceğini keşfeden optik bir yanılsamadır. Küçük renk alanları serpiştirildiğinde olur.
#3

Fraser Spiral

ilk kez 1908’de Britanyalı psikolog James Fraser tarafından açıklanan optik bir illüzyondur. Bu illüzyona ayrıca hileli spiral veya orijinal adıyla bükülmüş şeritler illüzyonu da denir. Siyah yay parçalarının üst üste gelmesi bir spiral gibi görünmesine sebep olur, halbuki yaylar eşmerkezli çemberler dizisidir. Görünümdeki aldanma düzenli çizgi örüntülerinin (çemberler) düzensiz hizalayarak birleştirilmesinden kaynaklanır. (farklı renklendirilmiş diziler). Bir dizi eğik elemanın gözün hayali olarak dönme veya hareket varmış gibi algılamasına sebep olduğu Zöllner'in illüzyonu ve kafe duvarı illüzyonu ve benzer bazı görsel efektlerde aynı prensip söz konusudur. İllüzyon kare desenli arka plan üzerindeki spiral bileşenlerle artmaktadır.
#4

Jastrow İllüzyonu

Bu illüzyon ise bir psikolog olan Joseph Jastrow tarafından keşfedildi. Birer şeride benzeyen iki görsel yanyana getiriliyor ve böylece aslında tamamen aynı büyüklüğe sahip olan şekillerden üstteki daha kısa gözüküyor.
#5

Hermann Grid İllüzyonu

Alman fizyolog Ludimar Hermann tarafından 1870 yılında tanımlanan Hermann Grid illüzyonu, siyah bir arka plan üzerinde beyaz (veya açık renkli) ızgaranın kesişme noktalarında algılanan “hayalet” gri lekeler ile karakterize edilir.
#6

Kafe Duvarı İllüzyonu

Kafe duvarı yanılsaması üst üste bindirilmiş siyah-beyaz kareler arasındaki koşut çizgilerin belirli bir açıyla konumlanmış gibi göründüğü bir geometrik-optik yanılsamadır.

İlk kez 1898'de Kindergarten yanılsaması olarak anılan durum 1973'te Richard Gregory tarafından yeniden bulgulanmıştır. Gregory bu etkinin, çalışma arkadaşı Steve Simpson tarafından St Michael's Hill, Bristol'daki bir kafeteryanın duvarında gözlemlendiğini belirtmiştir. Olgunun, Hugo Münsterberg'e ait kaydırılmış satranç tahtası yanılsamasının bir türevi olduğu düşünülmektedir.
#7

İmkansız Trident

Gözünüzün gördüğüyle gerçekteki bazen birbirinden farklı olabilir. Bu durumlara görsel illüzyon adı veriliyor.
#8

Ebbinghaus İllüzyonu

Ebbinghaus illüzyonu, bağıntılı uzunluk algılarının yol açtığı optik bir illüzyondur. Adını Alman psikolog Hermann Ebbinghaus'dan almıştır. Birbirine yakın yerleştirilen aynı büyüklükteki iki daireden birinin çevresine kendinden büyük daireler, diğerinin çevresine ise kendinden küçük daireler konumlandırıldığında, ortaya yerleştirilen dairelerin birinin büyük diğerinin ise daha küçük görünmesidir.
#9

Dama – Gölge İllüzyonu

Dama gölge illüzyonunda, adı üstünde bir dama tahtası üzerinde silindirik bir yapının yarattığı gölge yoluyla A ve B şeklinde belirtilmiş iki karenin renginin farklı olduğu zannediliyor. Halbuki iki kare birebir aynı renktedir.
#10

Chubb İllüzyonu

Chubb illüzyonu, bir objenin boyutunun görüntülendiği alanla kontrastlığına bağlı olarak bakan bireye nazaran değişmesiyle elde edilir. Bu optik illüzyon, insanlığa dair görsel sistemlere ait pahalı bilgiler sağlayabileceği düşünüldüğünden araştırmacıların bilhassa ilgisini çekmektedir.

Üstteki görseldeki örnekte, iki dikdörtgen alanının merkezleri aslında birebirdir lakin art planları farklı olduğu için iki taraf için merkezler farklıymış üzere görünür.
#11

Poggendorff İllüzyonu

Poggendorff illüzyonu, araya giren bir yapının konturu tarafından kesilen bir enine çizginin bir bölümünün pozisyonunun yanlış algılanmasını içeren geometrik-optik bir illüzyondur. bu illüzyona adını veren kişi johann christian poggendorfftur.
Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasından Büyüleyici Kareler
Erkekler İçin Stil Rehberi: Kendi Giyim Tarzını Oluşturmak İsteyenlere Altın Değerinde 9 Tavsiye
Ad Area

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler