Yiyecek & İçecek

Daha Genç Görünmemizi Sağlayan Kahvaltılıklar

0
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.

Genç görünmek için çeşitli yollara başvururuz. Piyasada genç görünen bir cilde kavuşmayı sağlayacak çok sayıda kozmetik ürünü mevcut. Ancak gıdaların da cilt üzerinde büyük bir etkisi var. Yapılan araştırmalar gıdalardaki vitamin, mineral ve yağların yaşlanmayı yavaşlatabileceğini gösteriyor. Güne cilde destek vererek başlamak ise daha genç görünmenin anahtarı. Kahvaltı tabağına eklenecek bazı yiyecekler sayesinde yaşlanmanın belirtilerini yavaşlatabilir ve daha genç bir görünüme sahip olunabilir.

#1

DOMATES

Domates, ciltteki hasarı azaltan likopen içerir. Yapılan araştırmalar, bir fitokimyasal olan likopenin anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu ve cildi UV'ye karşı koruduğunu gösterdi. Domates ayrıca yaşlılık lekelerini, ince çizgi ve kırışıklıkları azaltan B vitamini açısından zengindir.
#2

AVOKADO

Kahvaltıda avokadolu tost yemeyi seviyorsanız, işte iyi haber! Avokadodaki tekli doymamış yağlar, cildin erken yaşlanmasına karşı koyabilir. Ayrıca cilt kuruluğunu giderir, cildi nemli tutar.
#3

TOFU

Tofu, cilt hücrelerinin yapı taşlarından biri olan proteinin yanı sıra, kırışıklıkları önemli ölçüde azalttığı ve cilt elastikiyetini iyileştirdiği tespit edilen soya izoflavonlarını içerir. Tofu ayrıca serbest radikallerin hasarını önleyen ve hücreleri onaran çinko kaynağıdır. Tofunun içine sebze ve biraz avokado ekleyerek iyi bir antioksidan besini elde edersiniz.
#4

TATLI PATATES

Kahvaltıda tatlı patates tüketmeniz, cildinizi hasarlara karşı koruyan antioksidanları almanızı sağlar. Ayrıca cildin yenilenmesini sağlayan C vitamini de almış olursunuz. Araştırmalar, C vitaminini az tüketmenin 40 yaş üstü kadınlarda daha fazla kırışıklığa neden olduğunu buldu. C vitamini eksikliği, cilt elastikiyeti için önemli olan kolajen sentezini de azaltabilir.
#5

YABAN MERSİNİ

Sabahları yoğurt veya yulaf ezmenize yaban mersini eklemeniz, cildin yaşlanmasına engel olan polifenol almanızı sağlar. Polifenoller güneş kremi gibi davranarak cildi UV ışınlarına karşı korur ve kırışıklık oluşmasını engeller.
#6

MEYVELİ SMOOTHİE

Sabah ilk iş olarak belender'ınızı çalıştırın ve meyveli smoothie yapmaya kendinizi alıştırın. Meyveli smoothie'ler, serbest radikallerle savaşmayı sağlayan antioksidanlarla doludur. Ayrıca cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Cilt sağlığını geliştirmek ce iltihabı azaltmak için omega yağ asitleri ve E vitamini sağlayan kenevir tohumu, avokado veya fıstık ezmesini smoothie'lerinize ekleyebilirsiniz.
#7

YUMURTA

Cildi beslemek söz konusuysa yumurta mükemmel bir yiyecek olabilir. Hem protein hem de D vitamini içeren yumurta cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor. Cildinizin parlak görünmesini de istiyorsanız, sabahları omletinize C vitamini kaynağı ıspanak, lahana ya da dolma biberi ekleyebilirsiniz.
Mutfağını Yenilemek İsteyenlere İlham Verecek 9 Fikir
Ertem Eğilmez Filmleri: Ertem Eğilmez'in En İyi 10 Filmi
Ad Area

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler