Genel Kültür

Dünyanın En İyi Giyim Markaları: Modaya Yön Veren Dünyaca Ünlü 14 Giyim Markası

0
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.

Dünyanın en iyileri olma ünvanına sahip olmak beraberinde pek çok sorumluluğu getirir. Bu listede bulunan markaların pek çoğu yakın geçmişte yalnızca belirli bir kesime hitap etmekte ve sektörün sonuçlarını göz ardı etmektedir. Günümüzde ise başarılı olmanın anahtarı çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikten geçmektedir. Sizin için hazırlamış olduğum listede yer alan tüm markalar kendi alanında çığır aşmayı başarmış, tasarımlarıyla adeta bomba etkisi yaratmış isimler. Güçlü bir geçmişe sahip olan markalar yıllarla birlikte başarılarını daha da katlamış ve sektörü domine etmeyi başarmışlar. Gelin moda sektörünün enlerini birlikte inceleyelim!

#1

Armani

Tasarımcı Giorgio Armani'nin sahibi olduğu ve yönettiği Giorgio Armani markası, üstün tasarım anlayışı, sıra dışı temaları ve trendleri ile moda endüstrisinde çok kutsal bir alan kazanmıştır. Kurulduğu ilk günden beri gerçek bir lüks marka havasını korumaktadır. Giorgio Armani sadece moda ve lüks marka endüstrisinde en saygın ve bilinen markalardan biri olmakla kalmamış, aynı zamanda dünyanın en değerli moda şirketlerinden bir tanesi olmuştur. Kendisi de bir tasarımcı olan Giorgio Armani, giyimi estetik, güzellik ve lüks anlayışıyla toplumun seçkinlerine hitap eden bir anlayışla şekillendirmiştir. Marka 3 temel üzerine inşa edilmiştir: sınıf, kalite ve ayrıcalık.

Armani'nin ana markası altında farklı pazar segmentlerinin özel ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanan birçok alt marka ile dünyanın en güçlü moda ve lüks markalarından biri haline gelmiştir.
#2

Chanel

Chanel, 1909 yılındaki kuruluşundan bu yana, kullandığı üst düzey malzemeler ile en kaliteli tasarım çantalar, aksesuarlar, giysiler ve çok daha fazlasını yaratarak en tanınmış markalardan bir tanesi haline gelmiştir. Markanın kurucusu olan Coco Chanel, 20. yüzyılda yaşayan herhangi bir kadın değildir ve moda endüstrisinde devrim yaratmıştır. Rahatlığı kadınlar için bir istek değil, bir gereklilik haline getirmiş ve maskülen ürünleri tasarımlarına dahil etmiştir. Zamanın çok ötesinde tasarımlar yapmıştır. “Lüks rahat olmalı, aksi halde lüks değildir” mottosu ile günden güne gelişmiş olan marka ikonik tasarımları ve parfümleri ile çok kısa süre içerisinde moda dünyasının liderleri arasına girmiştir.
#3

Dior

Christian Dior, kadınsılık, güzellik ve klasik, zamansız moda ile eş anlamlıdır. Kuruluşu 1940’lı yıllara dayanan Fransız markası, dünyanın her yerinde yaşayan kadınlara, ister bir kokteyl partisine uygun bir hazır giyim elbisesi, isterse bir haute couture veya kırmızı halı elbisesi tasarlamaktadır. Christian Dior'un kendi adını taşıyan markası aynı zamanda zamana direnen ve başa geçen her bir yaratıcı lider ile birlikte gelişen bir markadır. Bu ikonik moda evi, sektördeki en inanılmaz yeteneklerden bazılarına ev sahipliği yapmıştır.
#4

Dolce & Gabbana

Domenico Dolce ve Stefano Gabbana son derece yetenekli iki iş ortağı ve moda tasarımcısıdır. 1970’lerde her ikisi de tasarımcı olarak çalışmaktadırlar ve yolları kesiştiği zaman mükemmel bir fikir ortaya atarlar. Moda anlayışları çok uyumlu olan ikili Dolce & Gabbana markasını kurarak birlikte ortak tasarımlar oluşturmaya başlarlar. Dolca & Gabbana markası en başından beri, güçlü, kendine güvenen, stilistik olarak kutsanmış kadınlardan oluşan belirli bir gruptan, yani Sicilyalı kadınlardan ilham almaktadır. Sicilyalı kadınların olmazsa olmazı denilebilecek eşarplar markanın simge ürünleridir ve hemen hemen tüm kreasyonlarında ve podyumlarında büyük bir yere sahiptir.
#5

Gucci

Gucci bir İtalyan lüks moda, giyim ve deri ürünleri markasıdır ve günümüzde en çok satan İtalyan markalarından bir tanesidir. 1921 yılında Floransa, Toskana'da Guccio Gucci tarafından kurulmuştur. Gucci, dünya çapında doğrudan işletilen yaklaşık 278 mağaza işletmektedir ve ürünlerini bayilikler ve lüks mağazalar aracılığıyla toptan satmaktadır. Marka ilk başlarda geleneksel deri ürünler tasarlayarak sektöre giriş yapmıştır. Zamanla birlikte Gucci'nin mağazaları, el çantaları, ayakkabılar ve ikonik süslemeli mokasen gibi incelikle işlenmiş deri aksesuarların yanı sıra ipek ve trikoları da barındırmaya başlamıştır. Bu değişim markanın moda yolculuğu boyunca etkisini göstermeye devam etmiştir. Gucci, günümüzde pek çok ünlü tarafından tercih edilen lüks moda markalarının başında gelmektedir.
#6

Hermés

Moda dünyasını domine eden markalardan bir tanesi olan Hermés, bir Fransız lüks eşya üreticisidir. Önde gelen danışmanlık şirketleri tarafından yayınlanan farklı değerlendirme ve sıralama sonuçlarına göre sürekli olarak dünyanın en değerli lüks markaları arasında seçilmiştir. Bir marka olarak Hermès, lüks dünyasında ikonik bir konuma sahiptir. Her bir ürünün üretim süreci boyunca markanın zengin mirası, mükemmel işçilik, detaylar, yüksek kalite ve profesyonellik kombinasyonu, Hermès'e çok rekabetçi ve acımasız olan lüks dünyasında ezici bir üstünlük sağlar.
#7

Louis Vuitton

Louis Vuitton, dünyanın en değerli lüks markası olarak tanınmaktadır ve LVMH'nin bir bölümüdür. Ürünleri arasında deri eşyalar, el çantaları, sandıklar, ayakkabılar, saatler, takılar ve aksesuarlar bulunmaktadır. Bu ürünlerin çoğu LV monogramı ile süslenmiştir. Louis Vuitton %40'a yaklaşan kar marjları ile dünyanın en karlı markalarından biridir. Uzun süredir markanın başında olan Marc Jacobs, Louis Vuitton'dan 16 yıl sorumlu olduktan sonra 2013 yılında ayrılmıştır. Yine LVMH'ye ait olan kendi Marc Jacobs markasına odaklanmıştır. Louis Vuitton’un marka elçileri arasında Angelina Jolie, Muhammed Ali ve Michael Phelps gibi ünlü isimler yer almıştır.
#8

H&M

H&M Hennes & Mauritz AB (H&M), erkekler, kadınlar, gençler ve çocuklar için ürettikleri hızlı moda kıyafetleriyle tanınan İsveçli çok uluslu bir perakende giyim şirketidir. 1947'de kurulan H&M'in tasarım ekibi, düşük maliyet ilkesini izleyerek ekonomik olarak sürdürülebilir moda yaratmayı amaçlamaktadır. Koleksiyonlar, kadınlar, erkekler, gençler ve çocuklar için ve her mevsim veya durum için göz kamaştırıcı parti koleksiyonlarından özlü temellere ve fonksiyonel spor giyime kadar tüm alanları içerir. Giysiler, ayakkabılar, çantalar, takılar, makyaj malzemeleri ve iç çamaşırların yanı sıra ev ürünleri satın alabileceğiniz H&M Home gibi alt markaları da bulunmaktadır.
#9

Prada

Prada, moda tarihinin en ikonik markalarından bir tanesidir. Markanın bu başarısının arkasındaki tasarımcılar, klasik ve rafine tarzlarını korurken sürekli olarak yenilikçi olmaya çalışmakta ve değişen trendleri takip etmektedir. İlk Prada mağazası 1913 yılında İtalya'nın Milano kentindeki prestijli Galleria Vittorio Emmanuele II bölgesinde açılmıştır. Mario Prada, erkek kardeşi Martino ile birlikte deri ürünler tasarlayarak ilk dükkanını açmaya karar verir. Bu mağazada yalnızca çantalar, sandıklar ve seyahat aksesuarları satılmıştır. Daha sonra vizyonunu geliştirerek ürün skalasını genişletmiştir. Prada, İtalyan Kraliyet Evi'nin Resmi Tedarikçisi unvanını almıştır. Bu prestijli unvan Prada'nın ticari marka logosunda House of Savoy armasını ve düğümlü ip tasarımını sergilemesine izin vermiştir. O günden bu yana Prada İtalyan aristokrasisinin sembolü olmaya devam etmektedir.
#10

Ralph Lauren

Ralph Lauren Corporation, giyim, aksesuar, ev, koku ve konaklama dahil olmak üzere beş kategoride birinci sınıf yaşam tarzı ürünlerinin tasarımı, pazarlaması ve dağıtımını yapan bir markadır. Ralph Lauren'in itibarı ve kendine özgü imajı, sürekli artan ürün skalası uluslararası pazarda sürekli olarak geliştirilmektedir. Hem lüks hem de hazır giyim alanında hizmet veren marka çok geniş bir tüketici kitlesine hitap etmektedir. Amerikan bakış açısına sahip olan marka ilham verici tasarımları ile uluslarası boyutta çok önemli bir yer kazanmıştır.
#11

Tommy Hilfiger

Modanın en bilinen isimlerinden ve markalarından biri olan Tommy Hilfiger gerçek anlamda bir ikondur. 1980'lerden bu yana Hilfiger, basit ve güçlü ürün yelpazesiyle sektörün en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Tommy Hilfiger markayı ilk başta ürettiği ceket ve kapüşonlulardan ileriye taşıyarak erkek ve kadın ayakkabı ve çantalarına kadar tüm alanları kapsayan ve sokak giyimini domine eden büyük bir moda imparatorluğu kurmuştur. Marka güncel trendlere ayak uydurmak konusundaki başarısı ile dünyanın hemen hemen her yerinde tercih edilmektedir.
#12

U.S Polo

US Polo Association, 1890 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri'nde polo sporunun yönetim organı olan kuruluşun özgün ve resmi markasıdır. Markanın ürünleri lisans programı aracılığıyla 135'ten fazla ülkenin bağımsız perakende mağazalarında satılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri markası olan Polo Assn, tüm dünyada Klasik Amerikan Stili olarak bilinen bir tarzı kucaklarken aynı zamanda sporun özgünlüğünü de yakalamaktadır.
#13

Versace

Versace moda dünyasının İtalyan kraliyet ailesi olarak bilinmektedir. Dünyanın en çok tercih edilen lüks moda markalarından bir tanesi olan Versace moda dünyasında bir devrim yaratmayı başarmıştır. Hem tercih ettiği malzemeler ve işçiliği hem de yüksek kalitede pazarlama yöntemleri ile kendini ayrıştırmayı başarmıştır. Sadece yüksek profilli insanların bulunduğu bir kesime hitap eden Versace markası cesur, zarif ve zengin tasarımları ile farkını kanıtlamaktadır.
#14

Zara

Zara, Inditex grubunun içerisinde yer alan bir İspanyol giyim ve aksesuar markasıdır. Markanın en büyük farkı ve sektörde elde ettiği başarının sırrı sürekli olarak en son modaya ayak uydurması, yüksek kalitede olması ve buna rağmen uygun fiyatlı olmasıdır. İspanyol giyim markası Zara'yı herkesin gözde moda markası haline getiren bu vizyonudur. Lüks moda markalarının ürünlerinin çok daha uygun fiyatlı versiyonlarını hayata geçiren Zara halkın her kesiminden insanın podyumlarda gördükleri kıyafetlere sahip olmalarını sağlayarak bir devrim yaratmış ve üstün başarı elde etmiştir.
İzleyicileri Dehşete Düşüren En İyi 18 Suç Belgeseli
En İyi Romantik Komedi Filmleri: En Yüksek Puanlı 20 Romantik Komedi Filmi
Ad Area

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler