Eğlence Müzik

En Ünlü Türk Rapçiler: Türkçe Rap Müziğin En İyi 25 İsmi

0
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.

Bu tarzın yükselmesinde çağın getirileri etkili olsa da rap müziğe emek veren ve bu müziğin ruhunu yansıtan yıldızların da payı büyük.

Geçmişten günümüze Türkçe rap müziğe yön veren yıldızlar ile karşınızdayız…

#1

Ceza

Türkçe rap’in gelişimine ya da Türk rap müzik tarihine baktığımızda karşımıza çıkan ilk isim Ceza oluyor. Ceza’dan önce de Türkçe rap filizlenmeye ve gelişmeye başlamıştı; ancak Ceza’nın şarkıları piyasaya çıktıkça, devrimin ayak sesleri de gelmeye başladı. Ceza, rap müziğe öyle bir üslup ve tarz ile giriş yaptı ki adeta bu müziğin tarzını değiştirdi. Modern ve yeni bir soluk, rap’in gelişiminde büyük rol oynadı. Bu nedenle Ceza Türkçe rap’in en büyük isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.
#2

Sagopa Kajmer

Türkçe rap’e yeni bir soluk kazandıran isimlerden birisi de kuşkusuz Sagopa Kajmer. Ceza ile aynı dönemlerde rap müzik piyasasına giriş yapan Sagopa Kajmer, slow lirikleri ve özellikle melankolik beat’leri ile tanınıyor. Uzun yıllardır bu müziğe hizmet eden usta müzisyen, şarkılarında verdiği ilahi göndermeler ile de dikkat çekiyor. Rap müzik tarihimizde Sagopa Kajmer’in tarzı çokça taklit edilmeye çalışılsa da kimse onun gibi olamadı. Büyük ustanın günümüzde bile milyonlarca hayranı var.
#3

Ezhel

Türkçe rap’in yeni prenslerinden biri olan Ezhel, son dönemde farklılaşan ve yeni bir üslup benimseyen rap müziğin en önemli ismi olarak kabul ediliyor. “Old school” rap döneminin neredeyse bitmesiyle başlayan postmodern rap akımı Ezhel gibi genç yeteneklerin çabaları ile yükselişe geçti. Aslında Ezhel’in geçmişi çok daha eskilere dayanıyor. Daha eski yıllarda Ais Ezhel mahlasını kullanan sanatçı, eski usul rap müzikte de adından söz ettiriyordu. Fakat, ünlü sanatçının tüm piyasalara damga vurduğu performansları Ezhel döneminde geldi.
#4

Norm Ender

Türkiye’ye kendisini Norm Erman ile birlikte yaptığı “Eksik Etek” şarkısı ile tanıtan Norm Ender, yıllar sonra kendisini meşhur eden şarkının bir hata olduğunu açıkladı. “Eksik Etek” aşırı derecede cinsiyetçi bir şarkı olmasıyla sürekli eleştiriliyordu. Yine de hepimiz Ender’i bu şarkı ile tanıdık. Uzun yıllar boyunca underground ve “old school” rap yapan Norm Ender, sonraları bir süre ortadan kayboldu. Fakat şarkıları Tüm ülkeyi kasıp kavurmaya devam etti. Birkaç yıl önce eski tarzının çağımıza uyarlanmış haliyle, piyasaya geri dönen Norm Ender hayran kitlesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Bugün, Norm Ender en çok sevilen ve dinlenen rap şarkıcıları arasında yer alıyor.
#5

Ben Fero

Rap müziğin doğduğu topraklar olan ABD’den rüzgarı alıp ülkemize taşıyan isimlerin başında Ben Fero geliyor. Amerikan rap’ini Türkçe rap ile harmanlayan ve ortaya füzyon bir iş çıkarmayı başaran Ben Fero, 2019’da çıkardığı “Orman Kanunları” albümü ile piyasaya bomba gibi düşmeyi başardı. Ünlü rapçi, çılgın hayat tarzı ve dikkat çeken klipleri ile de adından söz ettiriyor. Ben Fero son yılların en sevilen ve en popüler sanatçılarından biri olarak biliniyor.
#6

Killa Hakan

Tutturduk bir “old school” rap, oradan yola devam ediyoruz. Peki, nedir bu eski usul rap deseniz sanıyoruz ki bunun cevabı Killa Hakan olurdu. Efsanevi Cartel grubunun bir parçası olan ve daha sonra yoluna solo albümler ile devam eden rap müziğin efsanesi Killa Hakan, her türlü övgüyü hak ediyor. Berlin’in sokaklarından gelen ve şarkılarına yansıyan underground hayatı birebir yaşayan Killa Hakan, tarzıyla bu müziğin babalarından biri. Killa Hakan’ın açtığı yoldan giden gençler arasından kulağı geçenler olsa da efsane isim, rap müzik piyasasındaki ağırlığını korumaya devam ediyor.
#7

Sefo

Yıllar önce ünlü rapçi Ceza’ya “Ağabey kendime ait bestelerim var, elimden tut lütfen.” diye mesaj atan bir genç olan Sefo, şimdilerde ise Türkçe rap’in yeni krallarından biri. Özellikle Z kuşağı tabir ettiğimiz gençlerin sevgilisi olan Sefo, kendine has tarzıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Genç rapçi, kendisine büyük hayran kitleleri edinmeyi de başardı. Artık, Sefo şarkı yaptığında yer yerinden oynuyor. Sefo’nun en popüler eserlerinden biri olan “Bilmem mi?” halen her yerde çalıyor.
#8

Uzi

Aslında yaklaşık 7 – 8 senedir rap müzik camiasında yer alıyor olsa da Uzi, son birkaç yılda çok daha popüler bir yıldız haline geldi. Bunda rap müziğin yükselişinin yanında, underground tarzın öne çıkmasının da büyük payı bulunuyor. Gençler, underground rap’ten oldukça keyif alıyor. Bu tarz müziği en iyi icra eden isimlerden biri de Uzi. Genç yıldızın mahlası da zaten nasıl bir müzik yaptığını az çok bizlere anlatıyor.
#9

Patron

Nam-ı diğer Boss, Türk rap müziğinin en etkili sanatçılarından biri. Kaydettiği demolar ile bir anda adını duyuran şarkıcı, ardı ardına gelen etkili şarkıları ile rap müziğin zirvesine adım atmayı başardı. Ağabeyi olan “Saian” da bir rap müzik sanatçısı olan Patron, müzik birikimini ve bilgisini buradan alıyor. Patron, pek çok rap sanatçısı gibi diğer müzisyenler ile yaptığı düetler ile de adından sıkça söz ettiriyor.
#10

Murda

Ezhel ile yaptığı çalışmalar ile ünlenen Murda, artık rap müziğin en sevilen sanatçılarından bir tanesi. Son dönemde evrim geçiren rap müziğe verdiği katkılar ile gündeme gelen Murda, rnb’ye yakın tarzıyla da ön plana çıkıyor. Farklı tarzda bir müzik ziyafeti yaşamak isteyenler için, genç yıldız Murda’yı öneriyoruz. Kesinlikle dinlediğinize pişman olmayacaksınız!
#11

Khontkar

“Trap” olarak tabir edilen müzik türünün ilk temsilcilerinden biri olan Khontkar, çok genç yaşında rap müzik ile tanıştı. Müzik dışındaki hayatında büyük olumsuzluklar ile karşılaşan ünlü müzisyen, bunları içinde yenmeyi başardı ve müziğiyle adını duyurdu. Rap müziği kendisine bir kıble olarak benimseyen Khontkar, farklı tarzı ve etkileyici performansı ile dikkat çekiyor.
#12

Şehinşah

Hip Hop kültüründen gelen ve kariyerini trap müzik üzerinde devam ettiren Şehinşah, piyasanın en ünlü isimlerinden biri. Listeye dahil etmediğimiz, eski efsanelerden Anıl Piyancı ile yaptığı çalışmalar ve farklı tarzı ile adını duyuran Şehinşah, rap müziğin prensleri arasında yer alıyor. Tarzını geçmişten günümüze çok farklı şekilde güncelleyen ünlü sanatçı, edindiği yeni tarz ile hayranlarını adeta selamlıyor.
#13

Contra

Türk rap müziğinin hakkında en az bilgi olan ve en gizemli isimlerinden biri olan Contra, rap müzik piyasasında çok ünlü. ABD tarzı underground rap tarzıyla ve sert flow’ları ile dikkat çeken Contra, salt bir rap deneyimi yaşamak isteyen dileyicilerin sevgilisi. Son dönemde kontra kadar, amiyane tabir ile “kılçıksız” bir rap sunan çok az isim var. Bu durum da ünlü sanatçının kıymetini artırıyor.
#14

Fuat Ergin

Türkçe rap’in en ikonik isimlerinden biri de kuşkusuz Fuat Ergin. Uzun yıllardır bu sektörün içinde yer alan sanatçı, gurbetçi rap kültüründen geliyor. Bunun yanında son derece “old school” ve aykırı işlere imza atan Fuat Ergin’in kendisine has bir hayran kitlesi bulunuyor. Geçmiş yıllarda, televizyonlarda sıkça gördüğümüz Fuat Ergin, ünlü rapçiler ile yaptığı düetler ile de tanınıyor.
#15

Kamufle

Kamufle mahlaslı sanatçı, rap müzik piyasasında sık karşılaşmadığımız bir tarza sahip. Bu tarz, şarkılarından kaynaklı değil. Kamufle, yaptığı düetler ve oynadığı dizi, reklam filmleri ile tanınan bir figür. Genellikle rap’in doğası gereği böyle işler ile rap sanatçılarını bir arada görmüyoruz. Tabii ki Kamufle’nin ünlü olmasında sadece bu işleri etkili değil. Ünlü rapçi şarkıları ile de milyonların gönlünü fethetmeyi başarıyor.
#16

Dr. Fuchs

Bizler Dr. Fuchs’u Ceza ile kurduğu “Nefret” grubundan tanıyoruz. Türk rap müziğinin en eski starlarından biri olan Dr. Fuchs, kendine has tarzı ve duruşuyla binlerce kişinin beğenisini toplamayı başardı. “Nefret” sonrası solo olarak yoluna devam eden Fuchs, eski ününde olmasa da bu müziğe yaptığı katkılar ile efsaneler arasında yerini almayı başardı. Kendisini son olarak bir diğer dev isim Sagopa Kajmer ile yaptığı düet ile dinleme fırsatı bulduk.
#17

Sokrat ST

Uzun yıllardır rap müziğin içinde yer alan isimlerden biri olan Sokrat ST, son yıllarda rap müziğin tirajının artmasıyla daha tanınır hale geldi. Tabii ki bu çıkışta Sokrat’ın dillere pelesenk olan şarkılarının da büyük rolü var. Genç kuşağa rap müziği sevdiren isimlerden biri olan ünlü sanatçı, yoluna doludizgin devam ediyor. Sokrat ST’nin hayran kitlesi hiç de azımsanacak türden değil.
#18

No.1

Rap müzik ile uzun yıllardır ilgilenen Can Bozok, No. 1 mahlası ile son dönemde önemli bir başarı elde etti. Gençlik döneminde, hayatı mücadele ile geçen No.1, bu yaşadığı hayatın yansımasını şarkılarında da hissettiriyor. No.1’in melankolik bir o kadar da undeground tarzı rap müzik severler tarafından çok beğeniliyor. Türk rap müziğinde kendisine has ve orijinal bir tarzı olan No 1., dizilere verdiği şarkıları ile de tanınıyor.
#19

Şanışer

Şanışer, rap müziğin hem en çok sevilen hem de en çok tartışılan isimlerinden biri. Bunda çıkardığı ilk albümün Rafet El Roman prodüktörlüğünde olmasının etkisi büyük. Şanışer de bu albümden pişman olduğunu sıkça dile getiriyor. İlk albümün topladığı tepki sonrası, kendine has müzik tarzı ile rap müzik tutkunlarının bağrına bastığı ünlü sanatçı, halen piyasanın en çok tutulan isimleri arasında yer alıyor. “Sound” olarak daha yumuşak rap sevenlerin ilk tercihlerinden biri Şanışer diyebiliriz.
#20

Eypio

“Günah Benim Suç Benim” şarkısı ile üne kavuşan Eypio, rap müziğimizin en popüler figürlerinden bir tanesi. Onun rap müziğin dev ismi Sagopa Kajmer’e benzeyen melankolik tarzı ve rnb’yi andıran müziği dinleyiciler tarafından çok beğeniliyor. Ünlü şarkıcı, yaptığı düetler ile de adından sıkça söz ettiriyor. Ayrıca, Eypio’nun canlı konser performanslarının da çok etkileyici olduğunu eklemden geçmeyelim.
#21

Yener Çevik

Türk rap müziğinin depresyon düzeyi yüksek şarkılarının sahibi, sert tavırları ile dikkat çeken Yener Çevik’i listeye eklemesek olmazdı. Yener Çevik kendisine has duruşunun yanında bu müziğin en eski isimlerinden biri. Rap müziğin “ağır abisi” olarak anılan usta sanatçı, halen piyasada büyük bir yere sahip. Yener Çevik’in müziğine aşina olanlar, kendilerini bu tarzdan koparamıyorlar.
#22

Joker

Gençliğin kalbinin attığı şehirlerden biri olan Eskişehir’den çıkan ve çok sevilen rap müzik şarkıcılarından olan Joker, yeni nesil rap’in starları arasında yer alıyor. Aslında Joker’in piyasaya çıkışı 2000’li yılların ortalarına kadar dayanıyor. Bu dönemde Ceza ve Fuat Ergin gibi duayen isimler ile düet yapan Joker, popülaritesini hızla artırdı. Son yıllarda ise gençler Joker şarkılarıyla adeta kendilerini buluyorlar.
#23

Gazapizm

Gazapizm’in rap müzikte yarattığı etkiyi çok az sanatçı yaratabildi. Underground rap değil düpedüz “gangster style” bir müzik tarzını benimseyen grup, Türkçe rap’in son dönemine damga vurmayı başardı. Gazapizm öyle bir müzik yapıyor ki büyük bir kesimin yaşamak zorunda olduğu hayatı temsil ediyor. Şarkılarında sert ve gerçekçi öğeler bulunan grup, rap müzik tutkunları tarafından çok seviliyor. Şarkıları dillere pelesenk olan Gazapizm, her zaman en çok dinlenenler listelerinde yer bulmayı başarıyor.
#24

Hidra

Hidra, “freestyle” olarak tabir ettiğimiz serbest çağrışımlı rap müziğin en etkili isimlerinden biri. İngiltere doğumlu müzisyen, batıdan aldığı ivme ile Türk rap’ine yeni bir soluk getirmeyi başardı. Ünlü şarkıcının epk çok yarışmada birincilikleri bulunuyor. Kendisine has tarzını en iyi yansıtan müzisyenlerden biri olan Hidra, rap müziğin en etkin sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor.
#25

Cartel

Bir kardeşlik bağı ile birbirlerine bağlı gurbetçilerden oluşan ve politik olarak da bir çizgisi olan Cartel, Türkçe rap’in ilk temsilcilerinden biri. Hatta pek çoğumuz bu müzik ile Cartel sayesinde tanıştı.Yaptıkları “old school” rap ve gurbetçilerin yaşadığı sorunlara parmak basan şarkılar tüm Türkiye’de büyük ilgi gördü. Bu grubun içinden çıkan birçok sanatçı kendi solo kariyerlerinde de efsaneye dönüştü. Gurubu meşhur eden “Cartel bir numara en büyük! Cehennemden gelen çılgın Türk!” sözleri hala kulaklarımızda yankılanıyor.
En İyi Absürt Komedi Dizileri: En Sevilen Yabancı 18 Absürt Komedi Dizisi
Birbirinden Farklı Nikah Şekerleri
Ad Area

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler