Genel

Eski Çağda Ödenmesi Mecbur Kılınan 10 Tuhaf Vergi

0
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.
 

Eski çağlarda alınan birbirinden ilginç ve sizleri de fazlasıyla şaşırtacak hatta “bu kadar da olmaz!” dedirtecek derecede acaip 10 vergiyi sizin için araştırdık.

#1

Pencere Vergisi

Pencerenin bir servet göstergesi olarak görüleceği kimin aklına gelirdi ki! 1696’lı yılların İngiltere'sinde bu durum böyleydi. Yani ne kadar fazla ve büyük pencereli bir eve sahipseniz o kadar zengin olarak görülebilirdiniz. Teoride oldukça makul kabul gören bu gösterge uygulamada o kadar da mantıklı değildi.

Nedeni ise bu verginin yürürlüğe girmesinin ardından pencerelerinden vergi alınmasın diye bireyler pencerelerini çeşitli yollarla kapatmaya çalıştılar. Ancak pencerelerin kapanması beraberinde sağlık sorunlarını getirdiğinden bu vergilendirme 1851 senesinde yürürlükten kaldırıldı.
#2

İkinci Koca Vergisi

İkinci koca vergisinin ismi biraz kaba olsa da gerçekten adını yansıtan bir vergi! Bunun nedeni ise on dördüncü yüzyıl İspanya'sında birçok kadın ikinci bir evlilik yapmasından kaynaklanmaktadır. Oldukça absürt olan bu vergi ikinci kere nikah masasına oturan kadınlardan alınıyordu.
#3

Korkaklık Vergisi

İsimlendirmesi biraz ağır gibi görünen bu vergilendirme Orta çağda yaşayan ve savaşa katılmayı istemeyen şövalyelerden alınan bir vergiydi. Bu vergiyi ödeyen bir şövalye belirlenen bir savaştaki askerlik hizmetini yapmama hakkına sahip oluyordu. Bu vergilendirme yaklaşık 1199 ve 1216 yılları arasında süregelen bir vergi olmuştur.
#4

Özgürlük Vergisi

Günümüzden oldukça eski zamanlarda kölelik vardı. Antik Roma’da da oldukça yaygın olarak görülen bu durum köle bireylerin hayatlarının sonuna kadar taşımalarına gerek duyulmayan bir konuydu. Bu ise özgürlük adı verilen bir vergi türü ile sağlanmaktaydı. Köle olan bireyler belirli bir bedel karşılığında bu statülerini bırakabiliyorlardı. Ancak kölelikten azat olan bireyleri elde ettikleri özgürlükleri için vergilendirilmek bekliyordu…
#5

Bekarlık Vergisi

Kim demiş bekarlık sultanlıktır diye? Roma'da denmediği kesin! Zira Antik Roma’da otuz sekiz yaşından büyük olan erkek bireyler için bir vergi bulunmaktaydı. Sadece bu da değil bu vergilendirmeyi ortaya koyan ilk Roma imparatoru Augustus üç veya daha fazla çocuğu olan aileleri ödüllendirmiştir.
#6

Pudra Vergisi

İngiltere'de takılan perukların daha beyaz görünmesi ve daha güzel kokmasını sağlamak amacıyla pudra kullanılırdı. Ancak bu durum 1795 yılında yürürlüğe konulan pudra vergisiyle bir son buldu desek yeridir. Pudra kullanılmamasının üzerine peruklara olan ilginin azalması da beraberinde getirerek peruk modasının son bulmasını sağladı.
#7

Duvar Kağıdı Vergisi

Duvar kağıdına da vergi koymazsın diyenlerdensen merak etme biz de aynı tepkiyi verdik... Ama İngiltere birçok ilginç vergilendirmesiyle baskılı duvar kağıdına da el atarak ona da vergi koymuş. Ee sonuç birçoğumuzun tahmini üzerine insanların baskılı duvar kağıdı kullanmak yerine baskısız duvar kağıtlarının kullanılmasıyla hallolmuş.
#8

Mum Vergisi

Muma da vergi koyulur mu demeyin çünkü bu vergi evlerinde mum yapan insanlardan alınan bir vergiydi. Maksat ekonomiye katkı olsun deyip 1789 yılında bireylerin yaptıkları mumların vergisini ödemedikleri sürece mum yapmaları bir yasak haline geldi. İngiltere'nin 1831 yılında bu vergiyi kaldırmasının ardından muma hasret kalınmasından olsa gerek mumlara olan ilgi hızlı bir şekilde yükselişe geçmişti.
#9

İdrar Vergisi

Eski çağlarda idrar ile halledilen birçok iş vardı. Temizlik bunlardan sadece bir tanesi olsa da idrarın içindeki amonyağı hafife almayın deriz! İdrar vergisi milattan sonraki ilk yıllarda Roma imparatorunun koyduğu bir vergilendirmeydi. Roma’da halka açık olan tuvaletlerde idrar toplayan insanlardan alınan bir vergiydi.
#10

Oyun Kartı Vergisi

Evet evet, yanlış duymadınız kartlarla oynanan oyunlara da vergi koymuşlar... On altıncı yüzyılın başına gelindiğinde ortaya çıkan bu vergi neredeyse yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar yürürlükte olmaya devam etmiş. Ee tabi millet durur mu, sahte oyun kartları çıkartmışlar ve oyunlarını oynamaya devam etmişler.
Fobiler ve Fobi Çeşitleri: Birbirinden İlginç 15 Fobi Türü
Dünyanın En İyi Giyim Markaları: Modaya Yön Veren Dünyaca Ünlü 14 Giyim Markası
Ad Area

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler