Eğlence Filmler

Gerçek Bir Hayat Hikayesinden Uyarlanmış 16 Film

1
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.

İster bir seri katil gizemi veya kendini keşfeden birinin hikayesi olsun, bu filmler tüm gerçekleri ele alıyor ve onları size ilham verecek, hayretler içinde bırakacak veya uzun zaman sonra bile akıllarınızda kalacak bir dramaya dönüştürüyor. İşte tam da bundan dolayı gerçek bir hikayeye dayanan tüm zamanların en iyi filmlerinden bazılarını bu listeye ekledik. Eğer seyretmedikleriniz varsa muhakkak izlemenizi öneriyoruz.

#1

Sahtekar (Changeling)

Yalnız bir ebeveyn olan Christine Collins bir telefon santralinde bir süpervizördür ve bir cumartesi günü fazla mesai yaptığı için eve geç saatte döner. Eve döndüğü zaman dokuz yaşındaki oğlu Walter'ın kayıp olduğunu anlar. Günler ve haftalar geçtikçe Collins davası, Los Angeles Polis Departmanı’nın beceriksizliği ve yolsuzluğuna karşı çıkan Papaz Gustav Briegleb'in kampanyasının konusu haline gelir. Kısa süre sonra polis oğlunu bulduklarını haber verirler. Ancak bu küçük çocuk Christine’e getirildiğinde hüzünlü kadın polisin kamu şikayetlerine bir son verebilmek adına kendisine bir yabancıyı getirdiklerini fark eder. Christine Collins’in adaleti sağlama girişimleri, itibarlarını korumak için her yolu deneyecek olan L.A.P.D. ile onu büyük bir çatışmaya sokar. Fakat şikayet etmeye devam ettiğinde kendisini çok daha zor bir durum içerisinde bulur.
#2

127 Saat (127 Hours)

2003 yılının Nisan ayında, bir mühendis ve dağcı olan Aron Ralston, kimseye hafta sonunu ne yapacağını söylemeden Blue John Canyon’a tırmanmaya gider. Burada kaybolmuş iki genç olan Kristi ve Megan ile tanışır ve birlikte bir mağaradaki gölde banyo yaparak birkaç saat geçirirler. Daha sonra onlarla vedalaşır ve bir kanyon çatlağından inerken koluna bir kaya düşer. Aron ne yazık ki orada sıkışıp kaldığını anlar ve taştan kurtulmanın bir yolunu bulmaya çalışır. Beş gün boyunca susuz ve yemeksiz kalan Aron, içinde bulunduğu zor durumda çaresiz bir şekilde ailesini ve arkadaşlarını düşünmeye başlar.
#3

Sosyal Ağ (The Social Network)

Çok sosyal olmayan bir genç olan Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) önce kız arkadaşından ayrıldıktan sonra intikam almaya karar verir. Harvard öğrencilerinin verilerini çalar ve kızları puanlayacakları bir program geliştirirler. Daha sonra bu program daha farklı bir hal alır ve Facebook adını verirler. Sadece Harvard öğrencilerinin kullanabildiği Facebook ilk başta öğrencileri birbirine bağlar. Kimin bekar olduğunu ve kızlarla nasıl ilişki kurulacağını açıklayan bir siteye dönüşmüştür. Daha sonra Sean Parker (Justin Timberlake) bu sitenin sadece kampüsler için değil tüm dünyaya açık olması gerektiğini söyler ve öyle de olur. Fakat Facebook’un günden güne artan başarası ve başarılı olmak için izlenilen yollar nihayetinde iki büyük davayla sonuçlanacaktır.
#4

Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi (Hachi: A Dog’s Tale)

Ronnie, büyükbabası ile bir Akita köpeğinin hikayesini anlatır. Bir müzik öğretmeni olan büyükbabası Parker Wilson’ın terk edilmiş köpek yavrusu ile tesadüfen karşılaşmasını anlatmaya başladığında, ortaya inanılmaz bir sadakat ve bağlılık hikayesi çıkar. Parker ilk başta köpeğin sahibini bulmayı amaçlamıştır. Fakat kimsenin köpeğe sahip çıkmadığını fark ettikten sonra, bu terkedilmiş köpek yavrusunu Hachiko olarak adlandırmaya karar verir ve bir insanla bir hayvan arasında oluşturulabilecek güçlü ve sarsılmaz bağın mükemmel bir örneği yaşanmaya başlar.
#5

Everest (2015)

10 Mayıs 1996 sabahı, iki farklı ekipten gelen dağcılar, dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı'nın zirvesine doğru son tırmanışlarına başlarlar. Küçük bir uyarıdan sonra şiddetli bir fırtına dağa çarpar ve maceracıları insanoğlunun şimdiye kadar karşılaştığı en şiddetli kar fırtınalarından biri ile bir trajediye dönüşür. Akla gelebilecek en zorlu koşullarla karşı karşıya kalan ekipler, neredeyse imkansız ihtimallere bel bağlamak ve hayatta kalabilmek için her şeyi yapmak zorunda kalacaktır.
#6

Sol Ayağım (My Left Foot)

Sol Ayağım filmi, bir serebral palsi hastası olan ve felçli bir şekilde dünyaya gelen Christy Brown'ın gerçek hayat hikayesidir. Sol ayağı Brown’ın kontrol edebildiği tek uzvudur. Doktorlar onu aynı zamanda zihinsel engelli olduğunu iddia etmektedir. Fakat annesi buna inanmaz ve ona okuma yazma öğretir. Sonunda Christy Brown sol ayağını hem resim yapmak hem de arasında kendi otobiyografisi de bulunan eserlerini yazmak için kullanacak ve tüm dünyaya ilham olacaktır.
#7

Kayıp Kızlar (Lost Girls)

Mari Gilbert (Amy Ryan), New York'ta birden fazla işte çalışan bekar bir annedir. Üç kızı ile çok da kolay bir hayat yaşamayan Gilbert, en büyük kızı Shannan’ın eve gelmemesiyle birlikte endişelenmeye başlar. Günler geçer ve polisin hiçbir şey yapmadığını fark ettiği zaman kendi araştırmasını kendisi yapmaya karar verir. Mari Gilbert’in araştırması hikayenin bilinmeyen ve kan donduran kısımlarını ortaya çıkartır.
#8

İrlandalı (The Irishman)

1950’lerde bir kamyon şoförü olarak hayatını geçiren ve bir İkinci Dünya Savaşı gazisi Frank Sheeran, Russell Bufalino ve Pennsylvania suç ailesiyle bir ilişkiye girer. Sheeran bu suç ailesinde önemli bir isim olmak için çaba gösterirken, aynı zamanda organize suçla bağlantılı olan Jimmy Hoffa için de çalışmaya başlar. Hikaye Amerikan tarihinin en büyük gizemlerinden bir tanesi olan Jimmy Hoffa’nın kaybolmasıyla alakalıdır.
#9

İki Papa (The Two Popes)

Gerçek bir hikayeden ilham alınarak oluşturulmuş olan The Two Popes orijinal isimli film şu zamana kadar yaşanmış olan en dramatik güç geçişlerinden birinin samimi hikayesini anlatmaktadır. Vatikan’ın kapalı duvarları ardında geçenleri konu alan film bazı skandalları ve itirafları da su yüzüne çıkartmaktadır
#10

Önce Babamı Öldürdüler (First They Killed My Father)

Önce Babamı Öldürdüler filmi 1970’lerde geçmektedir. Orta sınıfa mensup bir aileden geçen Kamboçyalı bir kız, Kızıl Kmerler Kamboçya'yı işgal ettiğinde ailesinin hayatının alt üst olduğuna şahit olur. Rahat dairelerini ve alıştıkları yaşam tarzlarını ilkel bir çalışma kampında yaşamak için terk etmek zorunda kalırlar. Eski bir subay olan babası öldürüldüğü zaman ise aile hayatta kalmak için büyük bir mücadele vermelidirler.
#11

Molly’nin Oyunu (Molly’s Game)

Molly Bloom, baskıcı babasından dolayı yıllarca zorlu antremanlar yapmak zorunda kalmış ve bunun sonucu olarak Olimpiyat hedefleri olan birinci sınıf bir kayakçıya dönüşmüştür. 2002 Kış Olimpiyatları için bir eleme etkinliğinde ciddi şekilde yaralanır ve ne yazık ki kariyerine son vermek zorunda kalır. Hukuk fakültesine gitme planı yerine bir yıl izin alıp Los Angeles'a taşınmaya karar verir. Burada bir kulüpte servis garsonu olur ve burada gösterişli ama başarısız bir emlak geliştiricisi olan Dean ile tanışır. İlk başta onun ofis müdürü olur ve kısa süre sonra onu yeraltı poker oyunlarını yönetmeye başlar. Film yıldızları, yatırım bankacıları ve spor oyuncuları gibi birçok ünlü ve varlıklı kişi bu oyunlara katılmaktadır. Molly ise dahil olduğu bu dünyada inanılmaz meblağlar kazanmaktadır.
#12

Snowden

Bir yaralanma durumundan sonra asker olma hayalini yarında bırakan ve bir bilgisayar dehası haline gelen Edward Snowden, bir hükümet istihbarat ajanı olarak başarıyı yakalar. Ancak Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın gizli küresel gözetimini öğrendiğinde, gerçeği ortaya çıkarmak için her şeyi riske atar. İstihbarat camiasından hayal kırıklığına uğrayan Edward Snowden, kimileri için bir hain, kimileri için bir kahraman ve kimileri için de kanun kaçağı hâline dönüşür.
#13

Dalgalara Karşı (Soul Surfer)

13 yaşındaki Bethany Hamilton, adeta suda olmak için doğmuş şampiyon bir sörfçüdür. Ancak eğlenceli bir gün geçirmesi gereken eğlenceli bir gecenin ardından bir köpekbalığı saldırısına uğrar ve kolunu kaybeder. Sakin bir şekilde hemen hastaneye koşar ve Tanrı'ya olan inancını korur. Bu noktadan sonra sörf de dahil olmak üzere her şeyi tek bir kolla yapmayı yeniden öğrenmesi gerekmektedir.
#14

Kıyamet Günü (The Impossible)

Sıradan bir aile olan Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) ve üç çocuğu Noel'i geçirmek için Tayland'a giderler. Sahil şeridinde bulunan oldukça lüks bir villada mükemmel bir tatile başlarlar Yerleştikten sonra çocukların heyecanı daha da artar ve hemen havuza koşarlar. Fakat korkunç bir gürültü ve yükselen dalgalar bu tatili bir kabusa dönüştürür. Tsunamiden kaçmak için zaman bulamayan aile hayatta kalmak ve çocuklarını bulmak için akıl almaz bir mücadeleye başlarlar.
#15

Julie & Julia

Bir diplomatın karısı olan Julia Child 1949 yılında Paris’e taşınır ve günlerini nasıl geçireceğini düşünmeye başlar. Şapka yapımı, briç ve Cordon Bleu'da aşçılık dersleri alarak vaktini geçirir ve orada tutkusunu keşfeder. 2002 yılında, otuz yaşına girmek üzere olan ve yayınlanmamış bir romanı olan Julie Powell, bir yıl içinde "Fransız Yemek Sanatında Ustalaşmak" kitabındaki her yemeği pişirmeye ve bu konuda bir blog yazmaya karar verir. Film yemek yapmayı öğrenen ve başarıya ulaşan iki kadının bu hikayeleri arasında gidip gelmektedir.
#16

Aklım Karıştı (Girl, Interrupted)

Aklım Karıştı filmi Susanna Kaysen isimli genç bir kadının etrafında dönmektedir. Susanna Kaysen bir şişe aspirin ve Votka içtiği bir durumun ardından kendisini Claymoore isimli bir akıl hastanesinde bulur ve burada kendisine borderline kişilik bozukluğu teşhisi konur. Claymoore’a gittiğinde patolojik bir yalancı olan Georgina Tuskin, çocuksu bir şizofren olan Polly Clark ve anoreksik olan Janet Webber ile tanışır. Film bu kişiler, zihinsel sağlık ve akıl hastanesinde yaşadıkları hakkında oldukça etkileyici bir yapımdır.
Afrika’nın En Zengin 10 Ülkesi
6 Awe-inspiring natural wonders for your bucket list
Ad Area

Editörün Seçimi

Yukarıda seçilen içerikler tamamen gerçek hayattan uyarlanmıştır. Editör gerekli araştırmaları yaparak bu içeriğin doğru olduğuna karar vermiştir. Editör tarafından da tavsiye edilen listedir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler