Yiyecek & İçecek

Yaşlanmayı Yavaşlatan Besinler!

0
Lütfen Oturum aç veya Kayıt Ol bunu yapmak için.

Yaşlanma insan için kaçınılmaz bir durum. Fakat kendimizi yaşlılığın ellerine teslim etmemize gerek yok. Günlük beslenme rutinleriyle yaşlanmayı yavaşlatabilir ve kırışıklıkların çıkmasını geciktirebiliriz. Her besinin yaşa göre farklı faydaları var. 50 yaş ve üzerindeyseniz ve yaşlanmayı yavaşlatmak istiyorsanız, bu 6 besini bol bol tüketin. İşte uzmanlar tarafından tavsiye edilen anti ageing besinler…

#1

KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR

Kuru yemiş ve tohumlar omega-3 yağ asidi ve E vitamini açısından zengindir ki bu da onları cilt hasarını onaran besinlerden biri yapıyor. E vitamini sadece cildimizi onarmaya ve elastikiyetini korumaya yardımcı olmakla kalmaz, genel sağlığımızın da korunmasına yardımcı olur. E vitamini vücuttaki iltihabı azaltır, bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmayı iyileştirir.
#2

ZEYTİNYAĞI

Oleik asit adı verilen tekli doymamış yağ asidinden oluşan zeytinyağı, uzun yaşamın sırrı olabilir. Zeytinyağının yaşlanan cilt için bu kadar iyi olmasının bir nedeni, içeriğindeki bileşenlerin kendi cildimizde bulunanlardan bazılarını taklit edebilmesidir. Hücrelerimiz sürekli yenileniyor ve yeni sağlıklı hücreler üretmek için zeytinyağı gibi düzenli bir yağ asidi kaynağına ihtiyaç duyuyor.
#3

YAĞLI BALIKLAR

Somon, morina ve ringa balığı bol miktarda omega-3 içerir ve Alzheimer riskini azaltmasının yanı sıra iltihaplanmayı da önler. Yağlı balıklar, Alzheimer'ın semptomlarını yavaşlatır ve önleyebilir.
#4

LİFLİ YEŞİL SEBZELER

Lahana veya ıspanak gibi koyu yeşil renkli sebzeler, 50 yaşın üzerindeki kişilerde yaşlanmayı yavaşlatabilir. Yüksek düzeyde anti-inflamatuar bileşikler içeren gıdalar yaşlanmayı geciktirir. Çünkü bu bileşikler hücrelerimizi ve DNA'mızı korur.

Vitaminler, mineraller, lif ve biyoaktif bileşiklerle dolu olan yeşil sebzeler güçlü bir anti ageing besin kaynağıdır.
#5

AVOKADO

Avokado meyvesi, içerdiği yoğun bileşenler nedeniyle anti-aging etkili süper besinlerin başında gelir. Fitokimyasal bileşiminin kanser ile savaşan doğal maddeler içerdiği düşünülmektedir. Sağlık ve gençlik etkileri oluşturan, damarları koruyan tekli doymamış yağ asitlerince ve antioksidanlarca zengindir.
#6

ZERDEÇAL KÖKÜ

Aslında bir baharat olan zerdeçal, anti-aging ve cilt parlatıcı etkileri nedeniyle yüzlerce yıl kozmetik amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde aktif bileşeni turmerik anti aging etkileri oluşturduğu düşünülmektedir. Kök veya toz halinde yemeklere, içeceklere eklenebilir. Eklemlerin ve beyin dokusunun yaşlanmasını önleyerek nörodejeneratif hastalıklarda etkili olabilir. Az emilen doğal formu bağırsak iltihabını azaltabilir. Kana emilimini artırmak amacıyla çok çeşitli formlarda hazırlanan tablet, kapsül biçimleri bulunmaktadır.
#7

KEMİK SUYU

Kemik suyunda bulunan kalsiyum, magnezyum, fosfor, silikon, sülfür gibi mineraller emilime hazır halde bulunurlar. Kemik sağlığı için olmazsa olmazlardır. Kemik sağlığının iyi olması anti-aging için önemli bir şarttır.

Kemik suyunun anti-aging etkileri kıkırdak sağlığı ve kireçleme karşıtı etkileri nedeniyle kondroitin sülfat ve gllukozaminden gelir. Eklem ağrısını azaltan anti-inflamatuvar etkileri bulunmaktadır.
Cinsellik Hakkında Öğrendiğinizde Ufkunuzu Bir Kat Daha Artıracak 10 Sıra Dışı Bilgi
Sence Düğün Organizasyonu Hangi Mekanda Olmalı?
Ad Area

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu yazı için zaten tepki gösterdim.

Tepkiler